Powietrzna czy gruntowa pompa ciepła- jakie rozwiązanie wybrać?

Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed decyzją o wyborze sposobu ogrzewania.
Pompy ciepła to rozwiązanie, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularności, gdyż należą one do najbardziej efektywnych urządzeń grzewczych. Chociaż jej zakup i montaż wiąże się z dużym wydatkiem, gwarantuje niskie koszty ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody.
Decydując się na pompę ciepła w pierwszej kolejności musimy wybrać jaki typ pompy, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszej inwestycji. Warto więc sprawdzić jakie wady i zalety posiadają poszczególne rozwiązania. 


Powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie, które jako źródło ciepła wykorzystują energię zawartą w powietrzu zewnętrznym. Jest ona ogólnie dostępna i niewyczerpalna. Zainstalowanie powietrznej pompy ciepła jest tańsze, jednak temperatura dolnego źródła, czyli powietrza, jest niestabilna i zmienia się w ciągu roku. Pomimo tego, klimat panujący w Polsce pozwala na stosowanie pomp ciepła typu powietrze-woda i na uzyskiwanie bardzo dobrej wydajności tego typu  systemów grzewczych. 

Dobrze dobrana pompa ciepła, w budynku wyposażonym w niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe jest w stanie pokryć blisko 99% jego zapotrzebowania na energię cieplną. Jedynie brakujące 1-2% zostaje dostarczone przez grzałkę elektryczną.  Ważną zaletą takich pomp jest możliwość odwrócenia obiegu i chłodzenia domu. W ten sposób pompa ciepła podczas upałów umożliwia schłodzenie wody w ogrzewaniu podłogowym. Dodatkowo montaż powietrznej pompy ciepła nie wymaga konieczności uzyskiwania dodatkowych decyzji urzędowych przez inwestora. 


Gruntowa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła odbierają ciepło z gruntu za pomocą wymiennika umieszczonego w gruncie. Ich montaż związany jest więc z ingerencją w podłoże działki i wymaga projektu robót geologicznych. W celu pozyskania ciepła kumulowanego w gruncie montuje się kolektory poziome lub pionowe sondy, które wypełnione są roztworem glikolu (czynnik chłodniczy). Instalacja systemu z pompą gruntową jest bardziej złożona, czasochłonna i wymaga posiadania odpowiedniej powierzchni działki dla umieszczenia kolektorów. Budynek ogrzewany tego rodzaju urządzeniem nie wymaga stosowania żadnego innego systemu grzewczego. Gruntowe pompy ciepła spełniają swoje zastosowanie przez cały rok bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Koszty tego typu inwestycji są dość wysokie jednak jest to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie spośród dostępnych systemów grzewczych.


Wybranie odpowiedniego źródła ciepła i typu ogrzewania to ważny aspekt uzyskania pełnego komfortu cieplnego i efektywnego pozyskania energii cieplnej z gruntu lub powietrza. Wybór pomiędzy pompą powietrzną a gruntową najczęściej sprowadzać się będzie do analizy kosztów jakie musimy ponieść. Koszt inwestycji w przypadku pomp powietrznych będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych niższy niż w przypadku pomp gruntowych. 

Zapoznaj się z naszą ofertą na powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Jeśli nie wiesz jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy ofertę dostosowaną do twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *